Regeerakkoord stilaan uitgevoerd: drie maatregelen die het verschil maken voor vrije beroepen
Ruim een jaar na de start van de federale regering krijgt de uitvoering van het regeerakkoord steeds meer vorm. Verschillende hervormingen werden inmiddels goedgekeurd of treden binnenkort in werking. Heel wat van die maatregelen zijn ook rechtstreeks relevant voor de vrije beroepen.
De Federatie Vrije Beroepen zet drie realisaties op een rij die een concrete impact hebben op zelfstandige vrije beroepers en vrije beroepspraktijken met personeel.
Flexi-jobs: meer flexibiliteit voor werkgevers
De flexi-jobregeling werd de voorbije maanden verder uitgebreid. Vanaf 1 juli 2026 zijn flexi-jobs in principe mogelijk in alle sectoren, tenzij de sociale partners binnen het bevoegde paritair comité beslissen om de regeling geheel of gedeeltelijk uit te sluiten via een opt-out.
Ook voor vrije beroepen die onder Paritair Comité 336 (vrije beroepen) ressorteren, is dit bijzonder relevant. De sector heeft tot op heden immers geen gebruik gemaakt van de mogelijkheid om een opt-out te voorzien voor de uitbreiding van de flexi-jobregeling naar alle sectoren. Voor praktijken die geconfronteerd worden met personeelstekorten of tijdelijke pieken in de werkdruk biedt dit bijkomende mogelijkheden om op een flexibele manier extra medewerkers in te zetten.
Ondernemersaftrek stimuleert ondernemerschap
Met de invoering van de ondernemersaftrek wil de federale regering het ondernemerschap fiscaal versterken. Vanaf 2027 zullen zelfstandigen zonder vennootschap een bijkomende fiscale aftrek genieten die gelijk is aan 10% van hun belastbare winsten, geplafonneerd op 650 euro. Vanaf 2029 wordt dit plafond opgetrokken tot 900 euro.
Bovendien zullen zij niet langer worden gesanctioneerd wanneer zij onvoldoende fiscale voorafbetalingen doen.
Voor vrije beroepers die hun activiteit uitoefenen in een eenmanszaak betekent dit een lagere fiscale druk en meer financiële ruimte om te investeren in hun praktijk. De maatregel vormt daarmee een gerichte stimulans voor het zelfstandig ondernemerschap.
Administratieve vereenvoudiging blijft een prioriteit
Administratieve vereenvoudiging vormt één van de speerpunten van het federale regeerakkoord. Eind 2025 keurde de regering het Federaal Actieplan Administratieve Vereenvoudiging goed, dat 78 concrete maatregelen bevat om administratieve lasten voor burgers, ondernemingen en verenigingen terug te dringen.
De uitvoering van het actieplan is inmiddels volop aan de gang. Verschillende administratieve verplichtingen worden geschrapt of vereenvoudigd, de dienstverlening van de overheid wordt verder gedigitaliseerd en ondernemers kunnen via een centraal dashboard de voortgang van het actieplan opvolgen. Daarnaast wordt systematisch ingezet op het wegwerken van dubbele informatie-uitvragen en andere onnodige formaliteiten.
Ook vrije beroepers plukken daar vandaag al de vruchten van. Zo verdwijnt vanaf 1 januari 2027 voor de meeste vrije beroepen de verplichting om ontvangstbewijsboekjes en een fiscaal dagboek bij te houden. Deze verouderde administratieve verplichting wordt geschrapt, waardoor vrije beroepers opnieuw minder tijd verliezen aan administratie. Voor medische en paramedische vrije beroepen blijft deze verplichting voorlopig wel behouden.
Voor vrije beroepers is dit een bijzonder belangrijke evolutie. Minder administratieve lasten betekenen immers meer tijd voor de uitoefening van het beroep en meer ruimte om zich te concentreren op de dienstverlening aan cliënten en patiënten.
Nog verschillende belangrijke dossiers op de agenda
Hoewel reeds heel wat maatregelen werden uitgevoerd, bevat het regeerakkoord nog verschillende hervormingen die voor de vrije beroepen van groot belang zijn. Zo werkt de federale regering momenteel verder aan de verdere administratieve vereenvoudiging, onder meer via een modernisering van de fiscale procedures en de verdere digitalisering van de overheidsdienstverlening.
Ook op sociaalrechtelijk vlak staan nog belangrijke dossiers op de agenda. Zo moet de Europese loontransparantierichtlijn nog worden omgezet in Belgisch recht, wat nieuwe verplichtingen zal meebrengen inzake loonbeleid en transparantie voor werkgevers. Daarnaast wordt gewerkt aan een nieuw wettelijk kader voor de annualisering van de arbeidstijd, een vereenvoudiging van de collectieve bonussystemen en een modernisering van de arbeidstijdsregistratie.
Ook voor zelfstandigen staan nog verschillende hervormingen gepland. Zo wil de regering het preventiebeleid voor zelfstandigen verder uitbouwen, de sociale bijdragen mensualiseren, een stelsel van gedeeltelijke arbeidsongeschiktheid invoeren.
De Federatie Vrije Beroepen blijft deze dossiers van nabij opvolgen en zal zich ook de komende maanden blijven inzetten voor een ondernemingsvriendelijk kader waarin vrije beroepers alle kansen krijgen om duurzaam te ondernemen.